sobota, 24 grudnia 2011

Ciemność – Światłość – Bóg
Liturgia Mszy św. Pasterki ma w sobie szczególny urok. Zawiera w sobie tradycję z której wyrośliśmy. Jest tutaj również wyjątkowość chwili w której pachnie sianem, igliwiem oraz świeczkami. To przyciąga naszą uwagę.
Na tę chwilę pozwoliliśmy sobie. Pozostawiliśmy trud dnia powszedniego z jego rutyną, obowiązkami i nocnym wypoczynkiem, aby teraz tutaj być o północy w ten świętą noc.
Dzisiejsza uroczystość (pomimo braku śniegu) niesie w sobie blask tej nocy. Każdy z nas tworzy przestrzeń gdzie Bóg przemawia do nas przez Dziecię. Jak pasterze opisani w Ewangelii chwała Pańska zewsząd ich oświeciła. Oni przestraszyli się anioła i tym wszystkim co działo się na niebie mnóstwo zastępów niebieskich. My staramy się to biblijne wydarzenie przypominać trochę robiąc małe zamieszanie w kościele, domu gdy budujemy szopkę, przystrajamy choinkę i nasze domy, trochę ta światło elektryczne przypomina o tym co działo się w Betlejem i skłania do refleksji. Aby przyjąć Boże orędzie tej nocy zapowiedziane przez proroka Izajasza: Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło.
Pamiętam w dzieciństwie/młodości gdy nie raz wracałem skądś nocą samemu, rowerem motorem albo biegnąc. Tę przestrzeń gdy był we mnie lęk wypleniałem śpiewem piosenek religijnych, kościelnych – to był mój szczególny rodzaj modlitwy, który pomagał mi przypomnieć o Bożej obecności przy mnie wtedy już nie byłem sam.
Śpiew aniołów i światłość kierują nasze myśli do Boga który jest tutaj na ziemi. Bóg wybrał(tylko takie otrzymał) ubogie miejsce: wśród zwierząt gospodarskich którymi opiekowali się pasterze ukazując nam, że jest blisko ludzkich spraw. Wcielił się w rzeczywistość ludzką byśmy mogli Go słyszeć, dotykać i w ludzkim ciele by nas odkupił z naszych win.
Nieśmy tę obecność Chrystusa Narodzonego – w nas i poprzez nas dla innych światłość świata. Jego odnaleźli Pasterze, Apostołowie. Ta obecność Chrystusa w Kościele jest miejscem spotykania z Nim poprzez wieki.
Teksty liturgiczne
życzenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Błogosławiona Krew Jezusowa!
-dziękuję za komentarz